ZŠ a MŠ J. Š. Baara

Aktuality

Výstava Bolestné kameny

Od 1. do 26. 6. 2015 je na pracovišti v Nové ulici umístěna výstava projektu Bolestné kameny. Podrobnosti o projektu čtěte dále. O podmínkách návštěvy výstavy čtěte v příloze na plakátu.

Jedná se o sociálně zaměřený projekt, nad nímž převzali záštitu zpěvačka Marta Kubišová a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík. Na počátku realizace projektu stála snaha jeho tvůrců o citlivé a empatické uchopení bolestí moderního člověka, spolu s hledáním odpovědí na vyřčené i nevyřčené otázky těchto bolestí, především pak naděje na konci jednotlivých příběhů. Poselstvím projektu je právě ona naděje, kterou mnohdy za hranicí našich bolestí nevidíme, anebo pro nás již dávno zhasla; jsou to příběhy zdánlivě beznadějné, končící však nadějí, která se tak může stát i nadějí pro nás samé.

       Na začátku projektu měli studenti Obchodní akademie a Jazykové školy Písek za úkol sestavit čtrnáct bolestí moderního člověka. Vznikly tak bolesti s názvem: Nedostatek lásky Výčitky svědomí – Vyloučení –Rozpad rodiny a vztahů – Ztráta důvěry a víry – Opuštěnost –Deprese –Násilí a nenávist –ZávistRozchod partnerů –Zrada –Ztráta zaměstnání –Nemoc –Smrt blízkého. Počet zastavení si autor projektu vypůjčil z motivu křesťanské křížové cesty, k níž přidal ještě zastavení patnácté, Naději. Projekt Bolestné kameny je tedy svým pojetím křížovou cestou moderního člověka, která však končí nadějí.

       Na patnáct uvedených témat začali studenti sbírat příběhy lidí z celé republiky. Čtrnáct vybraných příběhů a patnácté povídání o naději se staly součástí třech hlavních projektových výstupů. Jedná se o putovní panely s kolážemi a texty příběhů, dále o tzv. nahrávací fázi, v jejímž rámci propůjčili příběhům svůj hlas: Ondřej Vetchý, Zuzana Kajnarová, Jan Tříska, Daniela Kolářová, Jan Vondráček, Ondřej  Novák, Kristýna Fuitová, Miroslav Táborský, Robert  Jašków, Václav Jiráček, Zuzana Herfortová, David Švehlík, Luděk Munzar, Vilma Cibulková a Tomáš Halík; třetím výstupem je výtvarné zpracování, tzv. Cesta bolestných kamenů, uskutečněná v krajině Píseckých hor.

Více o projektu na:

http://www.bolestnekameny.cz/.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1148499747-sama-doma/315292320030005

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10718594374-krizove-cesty/

 

Přílohy:
Access this URL (http://zsbaara.cz/jumble/kameny_zs_baara.jpg)Bolestné kameny.jpg[ ]274 kB
Jste zde: Domů Základní škola Akce školy Výstava Bolestné kameny