Projekt EU Comenius I

1. 9. 2004 začala práce na projektu "Hodina s evropskými pohádkami - Z pohádky do pohádky" v rámci programu EU Comenius I, který se týká spolupráce evropských škol.

Účastníci:

1. Staatliches regionales Förderzentrum Hildburghausen, BRD
  2. ZŠ J. Š. Baara České Budějovice, ČR
  3. Zimándy Ignác Altalános Iskola Törökbálint, Maďarsko

Projekt je naplánován na 3 roky, prostřednictvím pohádek chceme seznamovat žáky se zeměmi EU, s myšlenkami vzájemné pomoci a spolupráce, čerpat moudrost z pohádek do dnešního uspěchaného světa, učit žáky práci na počítači, využívat internet, zlepšovat jazykové znalosti a myšlenkové schopnosti, rozvíjet výtvarný talent a umělecký cit. K uskutečnění všech aktivit v rámci projektu využijeme finančních příspěvků z fondu EU, které naše škola obdržela.

Ve školním roce 2004/2005 se uskutečnily 4 projektové týdny k práci nad německými, českými a maďarskými pohádkami.

• 1. projektový týden se uskutečnil v Hildburghausenu 23. - 26. 11. 2004. Naši žáci v počtu 35, p. učitelky Řezáčová a Voleníková, Maďaři a Němci pracovali společně na pohádce "O perníkové chaloupce" (Hänsel und Gretel).
  • 2. projektový týden proběhl v Českých Budějovicích 15. - 18. 3. 2005. České děti seznámily hosty s pohádkou "Sůl nad zlato."
  • 3. projektový týden proběhl v Maďarsku 10. - 13. 5. 2005. Seznámili jsme se s typickými maďarskými pohádkami o králi Matyášovi.
  • 4. závěrečný projektový týden se uskutečnil v Hildburghausenu. Setkali se zástupci škol a zhodnotili práci na společné pohádkové knize, na niž se všichni těšíme.V ní najdeme ke každé ze 7 českých, 7 německých a 7 maďarských pohádek trojjazyčnou verzi: českou, maďarskou a německou.

Ve školním roce 2005-2006 se uskutečnily 4 projektové týdny:

Prohlédněte si, jak malujeme pohádky

Výsledkem naší práce je společná kniha pohádek z Evropy.

Podívejte se na některé zpracované pohádky.

Ve školním roce 2006-2007 se uskutečnily čtyři projektové týdny:

Ve třetím roce spolupráce jsme ze zpracovaných pohádek připravili divadelní představení a pořídili DVD nahrávku.

Děkujeme národní agentuře programu Sokrates za finanční příspěvky z fondů EU k uskutečňování našeho pohádkového projektu.

Koordinátorka projektu Mgr. Zdeňka Řezáčová

Prezentace projektu na výstavě Vzdělání a řemeslo 19.9.2006 na výstavišti v Českých Budějovicích

Udělení Evropské jazykové ceny Label 2008 za projekt "Hodina s evropskými pohádkami".