Logo ESF Logo RAMPS

RAMPS – VIP III

Anotace

Projekt je zaměřen na zvýšení kvality poskytovaných služeb ve školách a školských poradenských zařízeních, které jsou poskytovány školními psychology, školními speciálními pedagogy, metodiky pro školní poradenská pracoviště a dalšími odbornými pracovníky.

Ve vybraných školách a školských poradenských zařízeních budou školní psychologové a speciální pedagogové zajišťovat široké spektrum služeb žákům, pedagogům a rodičům. Těmto pracovníkům bude poskytována metodická podpora a bude pro ně zajištěno několikastupňové odborné vzdělávání.

Školám, které nemají školního psychologa a speciálního pedagoga, bude zajištěna metodická podpora a pomoc prostřednictvím středisek výchovné péče.

Dojde k vytvoření sítě metodické podpory, propojení sítí školních a školských poradenských služeb v oblasti metodického vedení, vytvoření základu integrované metodické podpory poradenského systému v ČR a tím potažmo k podpoře žáků a pracovníků škol a školských zařízení.

Jaké jsou cíle projektu

Hlavním cílem projektu je podpora školních poradenských služeb ve školách a školských poradenských zařízeních.

Specifické cíle projektu

1. Zvýšení kvality poradenských služeb, nastavení pravidel pro sjednocení jejich úrovně v rámci ČR a supervize systému poskytování poradenských služeb.
  2. Reflexe požadavků EU kladených na kvalitu a efektivitu poskytovaných poradenských služeb a vytvoření sítě integrované metodické podpory.
  3. Vytvoření metodické podpory pro vznikající i stávající školní poradenská pracoviště, pro školská poradenská zařízení na úrovni krajů (PPP, SPC) a pro Střediska výchovné péče.
  4. Tvorba modelové struktury programů DVPP pro školní psychology a speciální pedagogy ve školských poradenských zařízeních s reflexí k dosavadní přípravě začínajících odborníků a ke vzdělávacímu standardu.
  5. Nastavení metodické podpory a supervize ve školských poradenských zařízeních.
  6. Ověření modelové struktury vzdělávání založené na sledování dosažených kompetencí pro školní psychology, speciální pedagogy, doplnění DVPP pro školní metodiky prevence a výchovné poradce.
  7. Dojde k vytvoření katalogu, který definuje stupně poradenské podpory pro žáky ohrožené předčasným odchodem ze vzdělávání, žáky se speciálními vzdělávacími potřebami (a žáky v režimu podpůrných a vyrovnávacích opatření), k ověření a porovnání modelů integrativního a inkluzivního vzdělávání žáků, včetně žáků se speciálními vzdělávacími potřebami.
  8. Rozšíření poradenské služby pro žáky s poruchami chování prostřednictvím činnosti středisek výchovné péče a vypracování návrhů na legislativní změny v systému poradenských služeb, školního a školského poradenství, které pomohou zefektivnit služby, zajistit metodickou podporu a nastavit mechanismy kontroly těchto služeb.

Proč je projekt potřebný

V systému školních a školských poradenských služeb neexistuje integrovaný model metodické podpory, není nastavena komunikace mezi zřizovateli, metodiky a pracovníky těchto služeb.

Projekty "VIP Kariéra" a "Rozvoj školních poradenských služeb - VIP II" (Rozvoj ŠPP-VIP II) ukázaly na význam školních psychologů a speciálních pedagogů ve vzdělávání, poukázaly na roli těchto odborníků ve školách zejména při práci se žáky s poruchami chování, se žáky cizinci, sociálně znevýhodněnými žáky, žáky nadanými i se žáky s neprospěchem.

Tito odborníci mají velký vliv na skryté kurikulum škol, ovlivňují komunikaci uvnitř i vně školy, zejména ovlivňují kvalitu komunikace s rodiči. Stávající systém školských poradenských služeb (PPP, SPC) je třeba lépe integrovat se systémem školních poradenských služeb. Analýzy činností školských poradenských zařízení a poskytovaných služeb (2010) potvrzují, že tento systém je značně rozrůzněný v rámci jednotlivých krajů, že je třeba oba systémy lépe integrovat a metodicky koordinovaně podporovat. Poradenské služby významně ovlivňují procesy integrace a následné inkluze ve vzdělávání, protože zprostředkovávají metodickou podporu pedagogům, současně pracují se žáky a jejich rodiči.

Projekt má přispět zejména k provázání systémů školních a školských poradenských služeb, včetně zapojení středisek výchovné péče, má doplnit programy DVPP a nastartovat strukturované programy DVPP pro poradenské odborníky. Dále dojde k rozšíření intervenčních a diagnostických přístupů a modelů práce, k nastavení metodické a supervizní podpory pracovišť, včetně kontrolních mechanismů, které napomohou zkvalitnit systém poradenských služeb v ČR.

Na koho se projekt zaměří

Metodickou podporu budou pro ně zajišťovat v každém kraji 3-6 odborníků podle počtu zapojených škol.

Metodiky budou koordinovat hlavní metodici a vedoucí metodici.

V projektu bude také vytvořeno 40 úvazků DPČ pro poradenské pracovníky ve Střediscích výchovné péče.

1. na žáky základních a středních škol a zvláště pak na žáky se speciálními vzdělávacími potřebami a na žáky s potřebou vyrovnávacích a podpůrných opatření.

V projektu bude podpořeno minimálně 250 škol.

2. pozornost je věnována také pedagogům zapojených škol, výchovným poradcům, školním metodikům prevence, vedení škol, zvláště pak ředitelům škol.

V projektu bude vytvořeno 150 úvazků DPČ školních psychologů a 150 úvazků DPČ školních speciálních pedagogů.

Metodická podpora bude zajišťována tak, aby na jednoho metodika připadalo maximálně 5-6 škol (cca 42 metodiků).

3. na pracovníky školských poradenských zařízení (pedagogicko - psychologických poraden - PPP a speciálně pedagogických center - SPC), kterých je 700, včetně ředitelů těchto organizací a pracovníky středisek výchovné péče (SVP), kterých je v současné době 320.

Jste zde: Domů Základní škola Projekty Poradenské pracoviště Školní poradenské pracoviště